Wyważanie kół

Zapraszamy na wyważanie kół Olsztyn, Zakole 15 w Warsztacie Samochodowym PIETRUSZKO
na nowej precyzyjnej maszynie CASTEX

Wyważanie kół Olsztyn, Jaroty

O wyważaniu słów kilka

Kierowcy nierzadko w ogóle nie zwracają uwagi na taką kwestię jaką jest wyważanie kół – to błąd, ponieważ odpowiednio wykonana, fachowa usługa, może znacznie podnieść bezpieczeństwo kierowcy oraz sam komfort jazdy. Niewyważone koła dają charakterystyczne objawy, dlatego warto wiedzieć, jakie to objawy, aby szybko móc usunąć przyczynę.

Jak wygląda wyważanie kół?

Wyważarka jest specjalną maszyną, w której umieszcza się koło, tam poddaje się je ruchowi obrotowemu, aby zobaczyć, jak koło sprawuje się w warunkach jazdy. Urządzenie ma za zadanie sprawdzić, w jaki sposób rozkłada się masa na powierzchni obręczy i opony. Nierównomierne rozłożenia może sprawić, że podczas ruchu obrotowego koło będzie jak gdyby wymykać się ze swojego prawidłowego położenia i skutkować to będzie wibracjami. Podczas każdego wyważania zmienia się (jeśli jest taka potrzeba) ciężarki. Po zamocowaniu ciężarków, felga z oponą jeszcze raz przechodzą test w wyważarce.

W czym może pomóc wyważanie kół?

Niewyważone koła mogą znacznie obniżyć komfort jazdy. Gdy problem jest zlokalizowany w kołach przedniej osi, tuż po ruszeniu kierowca będzie wyczuwał wyraźne bicie na kierownicy, przy większych prędkość może zanikać, ale wraca, gdy samochód zwalnia. Jeśli zaś idzie o koła tylnej osi, to nadwozie może być wprawione w drgania, co z kolei przyczynia się do słabszego hamowania, a więc i zmniejszenia bezpieczeństwa. Duże wibracje wpływają na stan łożysk kół, czy amortyzatorów. Niewyważone koła wpływają również, naturalnie, na same opony. Bieżnik opon ściera się wtedy w sposób bardzo nierównomierny, co przyczynia się do tego, że opony ulegają szybszemu zużyciu.

Kiedy wyważa się koła?

Przede wszystkim wyważanie kół jest dodatkową czynnością w czasie zmiany opon z zimowych na letnie lub na odwrót. Poza tym, jeśli po sezonowej wymianie opon kierowca czuje różne niepokojące objawy wymienione a powyższym akapicie, również powinien udać się do serwisu w celu wyważenia kół. Zaleca się, aby wyważanie kół miało miejsce co około 10 tysięcy kilometrów.